EPDK Beklenen Açıklamayı Yaptı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu merakla beklenen açıklamayı yaptı.

EPDK Beklenen Açıklamayı Yaptı!
Baykuş Tüyü - Yaşam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, EPDK; akaryakıt fiyatlarına son dönemlerde gelen can sıkıcı zamlarla alakalı, akaryakıt fiyatlarına doğrudan bir müdahale yöneltmelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

Akaryakıt fiyatları son dönemde yapılan zamlar sebebiyle gündemimizi epeydir meşgul etti. Herkes kulaklarını tekrar edebilme potansiyeli her daim devam eden zamlara dikmiş durumda. Akaryakıt zamları son dönemde başlamış olan Rusya - Ukrayna savaşı sebebiyle iyice zapt edilemez duruma geldi.

Vatandaş akaryakıt zamlarından fazlasıyla muzdarip.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bugün akaryakıt sektörünün dağıtım ve bayii dernek temsilcileri (ADER, PET-DER, TABGİS, PÜİS) ile bir araya geldi. Toplantı sonrası EPDK Başkanı bazı açıklamalarda bulundu.

Başkan, yaptığı açıklamada "Öncelikle bir kez daha vurgulamak isteriz ki akaryakıt fiyatları serbest piyasa koşullarında oluşmaktadır. Bu oluşumda en önemli pay; petrol fiyatları ve dövizdeki hareketlerdir. Bunun yanı sıra vergiler ve dağıtıcı+bayi payı ile fiyatlar son şeklini alır. Fiyat oluşumunu sürekli denetleme görevi olan EPDK’nın bu fiyatlara doğrudan bir müdahalesi söz konusu değildir. Ancak dağıtıcı ve bayi marjlarında formülasyona aykırı hareketlerin tespit edilmesi halinde tüketicilerin mağdur edilmesinin engellenmesi için EPDK’nın tavan fiyat uygulama yetkisi kanunen bulunmaktadır. Gün gün, bayi bayi akaryakıt fiyatlarına ise kurumumuz internet sitesinden ulaşmak mümkündür." ifadelerine yer verdi. 

Buradan anlayacağımız üzere de, EPDK tarafında; vatandaşın sürekli hale gelen akaryakıt zamları altında ezilmesini bir nebze olsun azaltabilmek için, Tavan Fiyat Uygulaması tekrar gündeme getirildi. Başkan Mustafa Yılmaz: "Bugünkü toplantıda fiyat oluşumlarında bayi ve dağıtıcı oranlarına ilişkin son verileri de değerlendiren Yılmaz; petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen satış fiyatlarında makul olmayan kar artışları tespit etmeleri halinde “tavan fiyat” uygulamasının yeniden gündeme gelebileceğini hatırlatmıştır. " açıklamasıyla vatandaşın içine küçük de olsa su serpti.